Oprawki dla najmłodszych
Porady

Jakie oprawki okularowe wybrać dziecku?

Minęły już czasy, kiedy uczniowie w okularach czuli się gorzej od swoich rówieśników, którzy nie potrzebowali korekcji wzroku. Wielu rodziców wciąż jednak zwleka z pierwszą wizytą dziecka u okulisty. Zupełnie niepotrzebnie! Obecnie można zbadać wzrok w każdym salonie optycznym, czy to w Bydgoszczy, Warszawie, czy Krakowie. Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary dla najmłodszych? Sprawdź!

Badanie wzroku – wskazania

Na początek warto wspomnieć, jakie zachowania u dziecka powinny Cię zaniepokoić. Zwróć uwagę, jeśli Twoja pociecha, m.in.:

 1. Często przeciera oczy.
 2. Siada blisko telewizora lub przybliża do oczu książkę.
 3. Wykazuje nadwrażliwość na światło.
 4. Traci orientację podczas czytania na głos i kilka razy czyta tę samą linijkę.
 5. Przymyka jedno oko, np. podczas czytania.
 6. Nie widzi dobrze tego, co jest napisane na tablicy i zgłasza to jako problem.

Najważniejsze cechy opraw okularowych dla dzieci

 1. Muszą idealnie dopasowane kształtem do twarzy. Wówczas, nawet jeśli oprawki się lekko zsuną, to dziecko i tak będzie patrzeć przez okulary, a nie spod nich. Niewłaściwe zerkanie męczy oczy i nadwyręża nerwy wzrokowe.
 2. Bardzo ważna jest właściwa regulacja popularnie nazywanych „nosków”. Dzięki temu okulary dobrze trzymają się na nosie i dziecko nie musi ich często poprawiać. Maluchom zdarza się przecież chwytać za soczewki, brudzić, przez co gorzej widzą.
 3. Powinny być lekkie i wygodne.
 4. Zauszniki nie mogą być za długie – okulary są wówczas za luźne. Z kolei, za krótkie uciskają i często powodują bóle głowy.

Pamiętaj, oprawy okularowe zawsze wybieraj razem z dzieckiem. Dzięki temu zachęcisz ją do ich noszenia. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku maluchów, które wcześniej nie nosiły okularów!

Tworzywo czy metal – jakie oprawki wybrać?

okulary dla dzieci

Wielu specjalistów uważa, że okulary dla dzieci są trochę jak oprawki do zadań specjalnych. Wiadomo, że najmłodsi są roztrzepani i bardzo często zdarzają im się różne wypadki. Dlatego im młodsze dziecko, tym większa odpowiedzialność przed pracownikiem salonu. Musi on dobrać model lekki, ale też wyjątkowo odporny na uszkodzenia mechaniczne. Niektórzy klienci szukają klasycznych oprawek ze stali nierdzewnej. Dla dzieci i młodzieży polecamy jednak produkty wykonane z takich materiałów jak:

 • TR90,
 • ACETAT,
 • ULTEM.

Oprawki z tworzywa TR90

To pochodna nylonu, materiał elastyczny i wytrzymały. Dobrze znosi zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Okulary wykonane z TR90 są bardzo lekkie i prawie niewyczuwalne podczas noszenia. Elastyczność materiału pozwala uzyskiwać przeróżne kształty. Te modne oprawki dla dzieci dostępne są w wielu kolorach. Polecamy, np.:

 • Model 2210 – czerwony z zielonymi dodatkami.
 • Oprawki S8155P – niebieskie bądź czarne z żółtymi zausznikami. Są one idealne dla najmłodszych dzieci, gdyż mają z tyłu specjalną zabezpieczającą i podtrzymującą opaskę.

Okulary z Acetatu

To materiał ekologiczny – biodegradowalny. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i wszelkie zarysowania. Oprawki można swobodnie dopasowywać do twarzy. Tworzywo ma wysoki połysk, a odpowiednio obrobione może być matowe. Polecamy modele BIP 006-007 w kolorach szylkretowych. Wyglądają one designersko. Każdy produkt z kolekcji  jest inny i niepowtarzalny!

Oprawki okularowe z ULTEMU

To idealna propozycja dla dzieci aktywnych i bardzo ruchliwych. Są niemal o połowę lżejsze od klasycznego metalu. W kolekcji Belutti mamy oprawki BEP z nakładką CLIP ON. W nakładce zastosowane są soczewki z filtrem polaryzacyjnym zapewniającym ochronę przed promieniami UV. Jest to bardzo ważne, gdyż niektórzy pacjenci są nadwrażliwi na światło.

Jakie soczewki są najlepsze?

Przy zakupie okularów dla dziecka warto też wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonane są soczewki. W przypadku najmłodszych najlepiej wybrać soczewki plastikowe, które są lekkie i odrobinę bardziej odporne na zniszczenia. Warto też dopłacić za dodatkową powłokę antyrefleksyjną. Chroni ona oczy dzieci, które stosunkowo dużo czasu spędzają przed ekranem telewizora i komputera.

Marka Beluttii – najmodniejsze okulary dla najmłodszych!

W naszej ofercie znajdziesz duży wybór oprawek okularowych zarówno dla dziewczynki, jak i dla chłopca. Produkty marki Belutti wyróżnia ciekawa kolorystyka, niepowtarzalny design i przystępna cena. Serdecznie zapraszamy do salonów partnerskich w całej Polsce.