okulary czy soczewki?
Porady

Okulary czy soczewki? Co wybrać? Sprawdź, co mówią eksperci!

Kiedyś pacjent potrzebujący korekcji wzorku, do wyboru miał tylko okulary. Dziś salony optyczne z Warszawy, Bydgoszczy czy też z mniejszych miejscowości, oferują dużo szerszy katalog rozwiązań. To nie tylko tradycyjne okulary. Bardzo popularne są też soczewki kontaktowe. Co więc wybrać? Przeczytaj poniższy wpis i wybierz rozwiązanie najlepsze dla siebie!

Soczewki – wskazania i przeciwwskazania

Mało kto wie, że pierwsze soczewki kontaktowe wynaleziono prawie sto lat temu. Nie jest to więc wynalazek nowy. Dlaczego akurat teraz zyskał on taką popularność? Z pewnością jest to subtelniejszy sposób korekcji wzroku niż tradycyjne oprawy okularowe. Zdecydowanie zapewniają wygodę, np. podczas uprawiania sportu. Należy jednak pamiętać, że nie przy każdej wadzie wzorku można je stosować.

Rodzaje i ceny soczewek

Wyróżnia się soczewki jednodniowe i te wielorazowego użytku z różnym terminem ważności, którego należy przestrzegać bardzo rygorystycznie. Wszystko dla odpowiedniej higieny i zdrowia oczu. Dzięki soczewkom jednodniowym nie musisz zaprzątać sobie głowy czyszczeniem czy przechowywaniem. Na koniec dnia zużytą parę po prostu utylizujesz. Cena zestawu, który wystarcza na ok. 2 tygodnie, to średnio 30 złotych.

Z soczewek wielorazowych do wyboru są warianty:

 • 2-tygodniowe,
 • 30-dniowe,
 • kwartalne,
 • roczne.

Najpopularniejsze są zestawy 30-dniowe. Koszt ich zakupu, zależnie od marki, wynosi ok. 30 złotych na miesiąc. Cena uwzględnia także zakup płynu do soczewek.

Pielęgnacja oczu a noszenie soczewek

Soczewki kontaktowe przylegają bezpośrednio do gałki ocznej. Dlatego zapewniają bardzo wyraźne widzenie w każdych warunkach. Tradycyjne okulary mogą zsuwać się z nosa bądź powodować jego odparzenia. Z drugiej strony specjaliści podkreślają, że bez przestrzegania pewnych zasad może to nieść ze sobą ryzyko. Przy noszeniu soczewek oko w naturalny sposób nie jest właściwie nawilżone. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na szkła kontaktowe, bardzo ważne jest stosowanie kropli nawilżających.

Modne okulary nie tylko dla dzieci

Proces zakładania soczewek nie jest tak skomplikowany, jakby się mogło na początku wydawać. Niemniej jednak wymaga wprawy i bezwzględnej higieny. Dlatego pierwsze soczewki zaleca się używać nie wcześniej niż w wieku 10-12 lat. Dla najmłodszych poleca się zaś modne okulary. Ich kolor i kształt można dopasować do każdej stylizacji. Stal nierdzewna nie jest jedynym materiałem, z którego wykonane są oprawki okularowe. W propozycji jest też tytan – lekki materiał, który nie powinien uczulać nawet bardzo wrażliwej skóry. Jednorazowy koszt zakupu okularów może być dość wysoki, ale jest to zakup na lata. Wskazaniem do ich noszenia może być całodzienne siedzenie przy komputerze, np. w przypadku programistów. Jest to zalecane ze względu na dodatkową powłokę antyrefleksyjną, której soczewki kontaktowe zwyczajnie nie posiadają. Podobnie jest z w przypadku osób ze skłonnością do alergii bądź z podejrzeniem jaskry.

Zdecyduj, co będzie lepsze dla Ciebie – soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne?

Soczewki Okulary
Wskazania
 • Dla osób aktywnych fizycznie uprawiających sport.
 • Przy dużych wadach, np. powyżej 6 dioptrii.
 • Przy skłonnościach do odparzeń.
 • Dla osób powyżej 10-roku życia.
 • Długie siedzenie przy komputerze.
 • Jaskra
 • Alergie i podrażnienia.
 • Najlepsze dla małych dzieci.
Cena Wydatek cykliczny – średnio 30 złotych w miesiącu. Wydatek jednorazowy – oprawki + soczewki to ok. 500 złotych
Pielęgnacja Ich zakładanie wymaga zachowania dużej higieny, ścisłego przestrzegania terminu ważności, nie parują ani się nie brudzą. Wymagają częstego czyszczenia, przy niskich temperaturach soczewki mogą parować
Użytkowanie Po całym dniu albo się je wyrzuca, albo w przypadku soczewek wielorazowych wkłada do specjalnego pojemnika z płynu. Najlepiej przechowywać w futerale do tego dostosowanym.

Wybór metody korekcji wzroku w dużej mierze zależy od rodzaju wady i Twoich preferencji. Jeśli potrzebne Ci są modne okulary korekcyjne, to w naszej kolekcji na pewno takie znajdziesz. Mamy modele dla najmłodszych, pań oraz panów, także modele typu CLIP-ON. Okulary Belutti spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagającego klienta. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia sklepu online lub salonów partnerskich.